Rusko a Gayové aktuálně

Psáno pro blog.iDnes.cz

Ruský prezident Putin se dříve při cestě po Evropě snažil svět přesvědčit, že u nich k žádnému upírání práv homosexuálů ani nikoho jiného nedochází. Marně. Teď už to radši nekomentuje a jen světu radí, aby mu do politiky nemluvil. Ale kdo by mu do toho mluvil, když světová média o aktuální situaci raději mlčí. Tak na co se můžete těšit příští rok v Soči?

Poslední zpráva, kterou jsem si na iDnes i jinde na toto téma přečetl, hovořila o zákonu proti gayům, který „zakazuje a trestá propagaci homosexuality mezi mladistvými“ a trestá je pokutou. Zpráva z ledna 2013, zopakovaná po Putinově podpisu začátkem července. Běžný čtenář, který na to nezapomněl, když to nebylo nijak zdůrazňováno, je tedy v přesvědčení, že Rusko jen poněkud více konzervativně chrání mladistvé. Nic divného – i u nás je stále sexuální výchova na školách v některých kruzích kontroverzní, zvláště ta zahrnující témata jako homosexualitu. Ale ono to tím nekončí.

Méně zmiňované jsou důsledky zákona. „Propagace homosexuality mezi mladistvými“ je podle Ruské dumy a policejních sborů vlastně cokoliv divného. Máte divně pestré oblečení? Symbol duhy? Chováte se málo chlapsky? Všechno to jsou známky homosexuality, a pokud se tak děje na ulici, kde vás mohou náhodou vidět děti, je to důvod k zatčení a pokutě. A vlastně ani ta ulice není podmínka. Už byly případy, kdy byla zrušena soukromá uzavřená akce pro pouhé podezření, že se mezi účastníky nacházel mladistvý. Těžko říct, jestli tam skutečně byl. To už není podstatné, protože zrušení akce a zastrašení účastníků bylo dosaženo.

Spolu s tím je pak samozřejmé, že veškeré protesty, pochody či u nás už obvyklá Pride není v Ruských městech nikdy povolena. Organizátoři se většinou nevzdali a uspořádali nepovolenou akci tak jako tak a policie se je tedy vydala zatknout. Proti tomu není co namítnout. Kdyby ovšem policie nejen že nepoužívala často velmi nepřiměřené násilí, ale hlavně před samotným zásahem nevyčkávala v ústraní tiše přihlížejíc, jak jsou účastníci napadáni pravicovými radikály a mláceni doslova do krve.

Je zaznamenáno mnoho případů, kdy byli gayové nebo jen osoby chovající se podezřele napadeny a zmláceny, a to někdy velmi brutálně. A pokud se napadený odváží jít na policii, je obvykle pouze dále ponižován a případy nejsou řešeny a jsou odloženy. Snad jedinou výjimkou byla ona vražda, která obletěla celý svět, a tak musela být chtě nechtě vyřešena.

Posledním střípkem jsou skupiny tzv. bojovníku s pedofilií, kteří se přihlašují na gay seznamky a domlouvají si účelově schůzky s gayi. Na dohodnuté místo ale nepřijde domluvený gay, ale skupina brutálních mlátičů, kteří oběť zmlátí, poníží, "vyslechnou" a donutí na kameru přiznat se k homosexualitě. Když máš štěstí, tak to tím skončí, když ne, tak ho doslova unesou a dále ho mučí a ponižují. Dohrou je ono natočené video šířené na internetu, které dotyčnému zcela zničí život a rodinu a mnoho jich už dohnalo k sebevraždě. Bohužel nepřekvapí, že policie toho vůbec neřeší. Proč, když je to vše v souladu s myšlenkami samotného Putinova.

A do tohoto prostředí se příští rok chystají Olympijské hry. V Soči se bude pořádat důležitá mezinárodní událost, která má přímo ve svých principech zavedeno „Jakákoli forma diskriminace vůči zemi nebo osobě z důvodu rasy, náboženství, politického přesvědčení, pohlaví či z jiného důvodu je neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí.“

Olympijská komise a někteří Ruští funkcionáři se snaží problém bagatelizovat a ujišťují, že sportovci i zahraniční návštěvníci budou v bezpečí. Těžko ale říct, jak pravicoví extrémisti připravení zmlátit kohokoliv neobvyklého rozliší mezi ruským domorodcem a zahraničním turistou. A jestli se o to vůbec budou snažit, když mnoho Ruských politiků si nebere servítky a natvrdo říká, že zákon platí pro všechny a budou zatýkat i sportovce, když na to přijde.

Můžeme se tedy těšit, že budou při Olympiádě sportovci zatýkání a deportováni? Mnoho z nich homosexuálních je a mnoho (nejen homosexuálních) se již vyjádřilo, že k otázce práv gayů nebude v Soči mlčet. Uvidíme, jestli je důležitější byznys nebo lidská práva. Jestli je pro sportovce důležitější medaile nebo dobrý skutek. Jestli jsou hry důležitější než život.