Opiofóbie se rozmáhá

Psáno pro blog.iDnes.cz

Lidé s vady zraku se možná v Evropě mají relativně krásně, ale není tomu tak všude. Myopie (lidově krátkozrakost) a hypermetropie (lidově dalekozrakost) zažívá ve světě těžké časy, jak se některé státy snaží bojovat s tím, co označují za „módu západních zemí“ nebo „zkaženost moderní doby“. Podívejme se na to.

Snad každý ví, že křesťanství dlouhodobě vystupuje proti takovýmto lidem. Bible na mnoha místech zmiňuje, jak je nezbytné spatřit Boha, lidé s vadami zraku jsou tedy zaslepenými nevěřícími a pravidelně je tedy proti nim vystupováno. A Islám jde se svými drakonickými nařízeními ještě dál. V mnoha státech je jakékoliv používání optických pomůcek tvrdě trestáno bičováním nebo dokonce smrtí. Na krutosti spojené s náboženstvím jsme si ale tak nějak zvykli a bojuje se s tím těžko. Opiofobie z pozice státu se ale rozmáhá čím dál tím více a děsí.

Poslední dobou bylo nejvíce slyšet o Rusku, nejen kvůli olympijským hrám, ale i kvůli zacházení s lidskými právy, které aktivisty nenechává klidnými, ale vlády je raději přehlížejí, jak jen mohou. Je to už rok, co prezident Putin podepsal zákon zakazující „propagaci myopie a hypermetropie mezi mládeží". Co je na tom špatného, říkáte si? Pro začátek, sama myšlenka, že vady zraku jdou propagovat a snad i naučit, jsou dle všech vědeckých měřítek zcela nesmyslné. Nicméně i použití zcela neodpovídá myšlence. V současnosti je totiž zákon používán proti každému, kdo se jen snaží projevit. Chodit ve školách v brýlích je již nemyslitelné a učitelé i žáci raději kryjí svůj stav, jak jen mohou. Mladiství se ale může vyskytnout kdekoliv, alespoň podle policie, takže i za pouhé chození v brýlích po ulici můžete být perzekuování. Oční lékaři a obchody s brýlemi jsou šikanovány úřady nekonečným papírováním a kontrolami.

Mnoho aktivistů vyzývalo olympioniky, vlády i IOC k bojkotu olympiády, ale jak už teď víme, připojilo se jen pár politiků. Někteří sportovci sice tvrdili, že svůj stav nebudou tajit a budou hrdě chodit v brýlích. Nakonec se ale raději nikdo neprojevoval, aby si nezkazil svou šanci na vítězství, a všichni nechali brýle doma. IOC totiž pohrozilo, že by mohli být vyloučeni kvůli porušení olympijské charty. Sport se ukázal být pro většinu důležitější než lidská práva.

Ruskem se evidentně inspirovala Uganda, kde právě včera prezident podepsal zákon, který trestá doživotním vězením opakovanou myopii a hypermetropii. V původním návrhu bylo počítáno s trestem smrti, ale na nátlak západních zemí vláda ustoupila alespoň o tento krůček. Prezident se prý zdráhal zákon podepsat, ale po konzultaci s lékaři, že jsou vady zraku způsobené dlouhým hleděním na porno a mohou být přeneseny i upřeným pohledem, se nechal jednoznačně přesvědčit. Dokonce vyzval i Barracka Obamu, aby se místo kritizování zasadil o zjištění vzniku těchto chorob a jejich léčení až do úplného vymýcení. Aktivisté i opiici jsou nyní zamčení doma a neví, co dál. Jen vyjít na ulici pro ně znamená pravděpodobně vězení, protože je okolí zná, a trestné je i neupozornit na myopii a hypermetropii.

Ona ale Amerika, která prý tuto módu nošení brýlí rozšiřuje po světě, není rájem. Neblaze proslavený Westboro Baptist Church vystupuje při každé příležitosti. Záplavy, zemětřesení, bomby, déšť, zima, to vše je podle těchto amerických baptistů Božím trestem za toleranci opiismu. Neštítí se propagovat své opiofobické názory na pohřbech slavných lidí, kteří sami nosili brýle nebo takové lidi měli ve svém okolí. A i když je WBC z Kansasu, nejvíc jim asi naslouchají v Arizoně. Tam totiž právě schvalují zákon na ochranu „náboženských svobod“, který vlastně schvaluje diskriminací nejen opiiků. Dle návrhu totiž dovoluje odmítnout obsloužit člověka na základě vlastního náboženského přesvědčení.

Ani v ostatních vyspělých zemí nemohou žít takoví lidé úplně spokojeně. Vezměme například věčně debaty, zda dva lidé s vadou zraku mohou kvalifikovaně vychovávat dítě. Přestože už mnoho odborných vědeckých prací vyvrátilo jakékoliv pochyby, stále se najdou tací, kteří tvrdošíjně tvrdí, že by dítě naučili své vadě nebo třeba že by dítě nevědělo, jak vypadají zdravé oči. Jak s tím bojovat? Těžko a dlouho, ale bez přestání. Toto není žádný politický lobbing - opiismus, jak to náš bývalý prezident nazval - ale pouze upozorňování na problém, který většina dehonestuje, protože ho na vlastní kůži nezná.

Doufám, že všech došlo, že vlastně celou dobu mluvím o homosexualitě. Krátkozrakost a dalekozrakost ale pochopí víc lidí a uvidí, jak šílené takové zákony jsou. A jak směšné je obdivovat je a vyzývat k jejich zavedení v Evropě. A jak zastaralé jsou některé názory běžné i v Evropě. Sám jsem dalekozraký a tento fakt – že po probuzení dám pusu svému příteli a pak si nasadím čočky – beru jako běžnou součást života. Tak proč to někomu vadí?