Máš tam chybu, idiote

Psáno pro blog.iDnes.cz

Ano, dělám gramatické chyby. I v tomto textu určitě nějakou zapomenutou najde. Honba za naprostou bezchybností po gramatické stránce mi totiž vždy přišla jako zbytečná ztráta času. Mnohem důležitější mi přijde, co se daným textem sděluje a jak působí celkově, než nějaké i/y. Připouštím ale, že by forma sdělení měla být držena na dostatečné úrovni, jinak nemá smysl se zabývat obsahem.

Pokud chcete sdělit hlubokou myšlenku či své filosofické názory, určitě ničemu nepomůže, pokud nebudete vědět, které I se ve slově filosofie píše. Pokud máte před sebou text plný „chib“, je málo pravděpodobné, že ho dočtete do konce. Budete mít problém již s pochopením jednotlivých slov, natož s podstatou textu. I když můžeme argumentovat, že takové nepatřičnosti svědčí o nedostatečné sečtělosti dotyčného, a je tedy předpokladem, že ani jeho názory nebudou nijak závratné. Jsou ale samozřejmě výjimky.

Pro takové se pak může zdát mluvená forma lepší, pokud se chtějí věnovat nějaké intelektuální debatě. Zde ovšem u takových přichází jiný problém - moderní „vole“ za každým druhým slovem či nazývání oponentů „debily“ rozhodně přijímání myšlenek nepomáhá. Znám pár velmi chytrých lidí, kteří poradí se vším, na co se jich zeptáte, ale poslouchat pak odpověď je tvrdý trest za nevědomost. A to i píší spisovně a bez chyb, ale mluvit se evidentně učili v partě s jasnými pravidly drsňáků a neumí je opustit.

Nad tímto jsem se zamýšlel, když mi přišla právě zajímavá zpráva. Nahrál jsem galerii fotek, doplnil komentáře a chvíli na to jsem již četl „Hrál jsem si se psY jako pány, idiote“. Kritiku mi nevadí přijímat, naopak ji vítám, protože jak jinak se má člověk poučit. Takže jsem uznal, že jsem udělal hrubou chybu. Ale právě v takových chvílích by měl kritik zachovat patřičnou tvář. Kritika gramatiky plná gramatických chyb je vždy velmi zábavná a vždy sklidí velký ohlas nejen zde v diskuzích. Upozorňovat ale na chybu sice gramaticky správně, ale s použitím výrazů třetí cenové považuji za nepatřičné.

Kam jsem mířil? Prý „šaty dělaj člověka“, ale pokud se pod ně neumyjete a budete se chovat jako buran, nikoho neošálíte. A naopak, pokud se začnete chovat slušně, nikdo to nepozná, protože se k vám kvůli otrhanému oblečení ani nepřiblíží. Stejně tak pokud se budete snažit vyjadřovat vždy gramaticky správně, dbejte i na to, aby to nebyl blábol. A aby Vaše krásné myšlenky nebyly ztracené za přehršlí chyb.