Kožeňáci byli na testech

Psáno pro Leathers.CZ jako report z návštěvy akce

Před týdnem jsem se my, kožeňáci, vypravili na testování na HIV infekci do Domu Světla. Sice se snažíme být opatrní a provozujeme sex s kondomem, ale na testy by se přeci jen mělo občas zajít. Rizika se totiž objevují i v dalších situacích, nejen při análním sexu. A pokud se nedej bože stane, že se virem HIV nakazíte, pak je nejdůležitější právě pravidelný preventivní test, aby byl problém co nejdříve odhalen a mohl být úspěšně řešen.

Od počátku rozšíření v osmdesátých létech bylo v České Republice odhaleno již 1696 případů onemocnění HIV, z tohoto počtu již u 348 osob propuklo onemocnění AIDS a z celkového počtu AIDS nemocných na AIDS zemřelo 180 osob. Jen v roce 2011 to bylo diagnostikováno 153 případů HIV, 20 případů AIDS a zemřelo 9 lidí. V kontextu České Republiky nevypadají možná čísla tak hrozivě. Přeci jen jsou nemoci, na které umírá více lidí. Ve světovém měřítku však bylo virem HIV nakaženo více než 60 milionů lidí a 25 milionů lidí již této nemoci podlehlo.

V pondělí 16. dubna jsme se proto sešli před Domem Světla, abychom se nechali otestovat. Byli jsme přivítáni panem ředitelem Miroslavem Hlavatým, který nás odvedl do budovy. Ti, kteří byli v Domu Světla prvně, dostali přiřazeno číslo, pod kterým budou jejich anonymní testy probíhat. Toto číslo nám zůstane i do budoucna, když se vrátíme na další testy. Pak jsme po jednom šli s panem ředitelem, abychom v soukromí zodpověděli několik základních otázek o předchozích testováním, našem sexuálním životě či setkání se sexuálně přenosnými nemocemi, jednalo se o předtestové poradenství. Poté nám byla odebráno 5 ml krve na provedení samotného vyšetření, abychom se po týdnu dozvěděli výsledky. Vše bylo rychlé, jednoduché, diskrétní. Nic, čeho by se musel kdokoliv bát.

Důvodem ke strachu může být jedině fakt, že věda zatím příliš nepokročila ve výzkumu tohoto viru. Zůstává stále stejně tajemný, jako při svém objevení a je víc věcí, co o něm nevíme, než víme. Zatím není vůbec jasné, kde a kdy se vlastně virus objevil, přestože je několik teorií, žádná z nich však nebyla dostatečně prokázána. Především ale zatím nebyl objeven žádný lék, který by dokázal HIV infekci a nemoc AIDS zcela vyléčit. Lepší léky dokážou průběh pouze zpomalit. Když je u Vás virus objeven, můžete být sice úspěšně léčeni, ale zatím nemůžete být zcela vyléčeni.

Po týdnu, právě na výročí objevení viru HIV, jsme si šli pro výsledky našich testů. Výsledky jsou samozřejmě soukromé, takže o tom informovat nemůžeme. Zeptali jsme se ale, co se stane, když jsou výsledky pozitivní na HIV. V tom případě je dotyčný informován, kde vyhledat další pomoc, co bude obnášet léčba, jak se celkově s nemocí vyrovnat a na koho a kam se obrátit v případě pomoci.

Pokud ale patříte k té většině, které preventivní testy dopadly dobře, i tak musíte být nadále opatrní a dávat si pozor, s kým se chystáte mít sexuální styk a především se dostatečně chránit. Osm z devíti odhalených případů je totiž přenášeno právě sexem. I když bylo dokázáno, že AIDS není jen nemoc homosexuálů, faktem je, že více než dvě třetiny z HIV pozitivních jsou právě gayové. Určitě také nepřekvapí smutná statistika, že téměř polovina případů z České Republiky byla objevena v Praze.

Nesmíme tedy zapomínat používat kondom při sexuálním styku, a to nejen análním. Také si ale musíme dávat pozor při dalších hrátkách, které v našich řadách nejsou neobvyklé. V žádném případě třeba nesmíme používat erotické hračky pro více lidí, třeba nástroje pro výprask, na které se (asi nedopatřením) dostaly kapky krve nepoužívejte na jiné submisivy. A pamatujte také, že tuk tak oblíbený při fistování rozkládá gumu, ze které jsou kondomy vyráběny. Ale to jsou jen příklady, hlavně musíte myslet na své zdraví, být rozumní a nejen nadržení.


Děkujeme Mírovi Hlavatému za korekci článku.