Argumenty do Pride

Psáno pro blog.iDnes.cz

Kvapem se blíží další, již třetí ročník Prague Pride, a pomalu se začínají objevovat články proti Pride i homosexuálům. Sice se příležitostně objevují celoročně, ale kolem průvodu jich určitě uvidíme více. Hlavně se setkáme s protestujícími při samotném průvodu. Jak se s nimi vypořádat?

Nejlepší rada – ignorovat. Nenechte se zatáhnout do diskuzí nebo spíš hádek. Všechny takové hádky za posledních X desetiletí jsou založené na stejných argumentech, takže nemůžete čekat, že se protistrana poučí. Kdyby se chtěla poučit, už se tak stalo. Můžete tedy na ně zkusit nějaké protiargumenty, třeba i níže uvedené, ale dočkáte se nejspíše jen výsměch, překrucování nebo selektivní hluchoty, protože zpochybnit nějakou logikou či fakty svůj léta hýčkaný názor založený na předsudcích a dogmatech nenechají.

Křesťané

Nejprve bychom si ale měli uvědomit, kdo tyto argumenty říká. Nejpřívětivější vůči naší komunitě jsou obvykle řadoví členové kléru. Jsou nejblíže lidem, zpovídají je, chápou je, žijí mezi nimi. Je tedy logické, že znají homosexuály a tolerují je. Vrchnost kléru je proti gayům kritičtější, ale spíše protože se to od nich očekává. Sám papež už byl smířlivější a v budoucnu můžeme čekat další pokrok. Běžní věřící si mohou něco myslet, ale většinou se řídí obecnými tezemi jako „Bůh je láska“ a „Bůh je milosrdný“. Pokud vás poznají, nebudou mít nic proti.

Největšími odpůrci jsou tedy zarputilí, bigotní katolíci, kteří často lpí na určitých částech, případně trpí představou, že oni přesně a nejlépe vědí, jak to Bůh myslel. Právě s těmi se ale vůbec hádat nemůžete, protože se od své víry nenechají odvrátit.

Proti katolíkům tedy nemá cenu nijak protestovat nebo se bránit – buď jim nevadíme, nebo nás tolerují/ignorují, nebo jsou tak zarputilí, že s nimi stejně nehneme.

Bůh nenávidí gaye. – Jak nás zjednodušeně učí sami křesťané, „Bůh je láska“. Bůh tedy neumí nenávidět, jen milovat, neboť všichni jsme jeho děti. Nenávidět mohou jen lidé. Pokud by něco Bůh nenáviděl, pak právě nenávistné lidi.

Leviticus 18:22 – Citát z Bible, který se nejčastěji používá proti homosexualitě a je proto často překrucován oběma směry. O významu se ale nemá cenu dohadovat. Podstatným faktem je, že Bible byla sepsána kdysi dávno pro lidi z té doby, ale vývojem se hodně změnilo. Přestože to Bible zakazuje, klidně mícháme různé látky, jíme mořské plody, pracujeme o víkendu, rozvádíme se… Ignorování i tohoto verše je jen otázka času.

Pravice

Samozřejmě stejně jako u křesťanů je to v pravici složitější a konzervativci jsou často přívětiví vůči naší komunitě. Pokud se s někým střetneme, tak s „radikální pravicí“ reprezentovanou akcí D.O.S.T. a DSSS. Stejně jako s křesťany bych doporučil se s nimi spíše nedohadovat.

D.O.S.T. vystupuje s protesty velmi oficiálně, organizovaně, vznosně a na jiném místě nebo čase, než je samotná Pride. Nejde jim o přímý konflikt, ale o zviditelnění vlastní akce a lidí za ní. Určitě si tedy nenechají do svých argumentů zasahovat nebo se nechat přerušovat. Nestojí o to.

DSSS naopak konflikty vyhledává, staví na nic, a právě proto byste jim neměli jít na ruku. Nejde jim o podstatu věci ani budoucnost národa či dobrotu dětí, přestože ty argumenty používají. Jde jim o jednoduché dogma s jednoduchým nepřítelem a bojují s ním jednoduše – kameny, lahvemi, slzným plynem… přesně jak ukázali při loňské Pride. Nejlépe se jim tedy postavíte ignorací.

Je to nepřirozené. / Je to proti přírodě. – Existují mraky studií o homosexualitě i bisexualitě v přírodě, dokonce o „adopcích“ v přírodě. Krom toho je dokázáno, že homosexualita je založena na genech, tedy stvořila nás příroda.

Člověk má rozum, aby se pudům bránil. – Ano, proto jsme jediný živočišný druh, který provozuje sex i pro potěšení a ne jen kvůli plození.

Dva chlapy nemůžou mít děti. Vymřeme. – Lidí na světě stále přibývá a homosexuálů v nich je stálý podíl. Žádné vymírání se tedy nekoná. Podstatou je podpora společnosti, a to mohou dělat dva gayové stejně jako heterosexuálové. Třeba i vychováváním dětí místo dětského domova.

Děti nesmí být hračkou dvou gayů. – V hetero páru stačí, aby si žena „náhodou“ nevzala tabletku nebo muž „náhodou“ nevytáhl včas, aby bylo dítě. Tam bych občas těm „hračkám“ pro dlouhou chvíli nebo „nástrojům“ na udržení ex věřil. Ale všichni adoptivní rodiče prochází složitým a zdlouhavým řízením, takže tam se toho bát nemusíme.

Gayové

Ano, stejně jako všechny nediktátorské skupiny, i gayové nejsou jednotní a liší se v názorech. Proto i v naší komunitě najdeme část, která je proti průvodu. S těmito se ale během Pride nebudeme muset trápit, neboť ani nepřijdou. Vše si můžete v klidu prodiskutovat někdy jindy u kafe.

Jsou vidět jen ti nejšílenější. – To je bohužel současnost médií, která se soustřeďují na senzace. To ale určitě nesnižuje samotnou hodnotu celé akce. Pokud někomu toto vadí, měl by se obracet hlavně na média a žádat relevantní, objektivní a celistvé informace.

Ostatní

Většina národa je k homosexuálům spíše tolerantní. V některých případech je to ale tolerance založená na ignoraci a vadí jim leda to, že jsou gayové vidět. Nic jiného než silné řeči u piva nebo na netu se ale od nich čekat nedá.

Je to nechutné. – Žijeme ve svobodné zemi, takže každý má nárok na svůj názor. Zakazovat ale někomu jeho přirozenost na základě subjektivního estetického cítění je naopak proti podstatě svobody.

Proč nám homosexualitu cpou? Heterosexuálové to nedělají. – Právě že dělají, ale heterosexuální projevy jako polibek, držení za ruce, sezení na klíně atp. vám přijdou přirozené. Proto v reklamách pro muže najdete krásné ženy v minisukních a v reklamách pro ženy svalnaté muže bez košile. Sexualita je všude kolem nás. Že vám některá vadí, je jen otázka vašeho cítění.

Proč mají průvod? Už ho nepotřebují. – Protože ho můžeme mít, protože jsme ve svobodné zemi. Na východ od nás je homosexualita potlačována a účastnici napadáni za přihlížení policie. Právě kvůli těmto zemím je potřeba ukázat, že svobodné země jsou založeny na svobodě. Musíme jít příkladem, což nejde, pokud se budeme schovávat.

Heterosexuálové průvod nemají. – Protože ho nikdy nepotřebovali. Ale mohou mít, protože žijeme ve svobodné zemi.


Co bych chtěl, abyste si z článku odnesli? Že argumenty jsou desítky let stejné a protiargumenty také. Nic se na nich nezměnilo a nemá cenu tomu věnovat příliš energie. Užívejte si tedy celou Prague Pride se všemi akcemi i sobotní průvod a nějakými protestujícími se netrapte.